BISIKLET DOSTU KONYA

Konya, son yıllarda bisikletli ulaşım konusunda örnek çalışmalara imza atıyor. Dünyanın en uzun bisiklet yolu ağına sahip şehirlerinden biri olan Konya'da Başkan Altay'ın yaptığı birçok örnek çalışma ile kent Bisiklet Dostu Şehir olarak anılıyor.

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü, bisikletli ulaşımı bir kez daha gündeme taşıdı. Bisikletli ulaşımda vizyon çalışmaları bulunan şehirlerden biri de Konya. Kentin bu konuda geldiği seviyeyi değerlendiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yapılan çalışmalarla Konya'nın bisikletli ulaşımda çok daha iyi bir noktaya taşındığını ve bisikletli ulaşımı şehrin tamamında yaygınlaştırmayı en önemli hedeflerinden biri haline getirdiklerini söyledi.

EN UZUN BİSİKLET YOLU

Konya'nın ulaşım standartlarını her alanda yükseltmeye devam ettiklerini ifade eden Altay, 'Bu alandaki en önemli çalışmalarımızı ise bisiklet konusunda yaptık. Türkiye'de ilk kez Bisiklet Master Planımız onaylandı ve bu plan sayesinde şehrimiz Uluslararası İdealkent Ödülü'nü kazandı. Konya 604 kilometreyle bisiklet yolu ağı uzunluğunda dünyanın önde gelen şehirlerinden biri. Türkiye'de ise en uzun bisiklet yoluna sahip şehiriz. 2030 yılına kadar bu uzunluğu 800 kilometreye çıkarmayı hedefliyoruz. Şehrimizde bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve bu konuya dikkat çekmek için ayrıca 'Bisiklet Şehri Konya' temalı fotoğraf yarışması ve on binlerce bisiklet kullanıcısının katıldığı Bisiklet Festivali gibi çeşitli etkinlikler de düzenliyoruz' dedi.

BİSİKLET SÜRMEK GÜVENLİ

Bisikletli ulaşım konusunda hayata geçirdikleri uygulamalarla bisiklet sürücülerine çok daha güvenli bir ulaşım imkânı sağladıklarını ifade eden Başkan Altay, 'Kendi geliştirdiğimiz Akıllı Bisiklet Ulaşım Sistemi ABUS sayesinde şehrimizdeki bisiklet yollarını, bisiklet tamir istasyonlarının, kiralık bisiklet istasyonlarının, bisiklet parkları ile araç otoparklarındaki bisiklet parklarının konumlarını kullanıcılara sunuyoruz. Uygulamada bisikletliler için rota planlama seçeneği de var. ABUS ayrıca Konya'da bulunan bütün müzeler, tarihi eserler, antik yerleşim ve ören yerleri ile doğal güzellikler ve yeşil alanlara ulaşım sağlıyor. Bisikletli ulaşım güvenliğini sağlamak amacıyla hayata geçirdiğimiz Güvenli Okul Yolları Projesi adında Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan bir başka projemiz daha mevcut. Bu projeyi çocuklarımızın okullarına bisiklet yolları üzerinden güvenli şekilde gitmelerini sağlamak amacıyla uyguluyoruz' şeklinde konuştu.

İHTİYAÇ DUYULAN HER ŞEY VAR

Konya'da bisiklet sürücülerinin ihtiyaç duyduğu her türlü imkânı hizmete sunduklarını belirten Başkan Altay, 'Şehrimizin onlarca farklı noktasına bisiklet tamir istasyonları yerleştirdik. Şehir merkezinde bisiklet kullanımının yoğun olduğu noktalarda park ihtiyacını gidermek amacıyla şehir estetiğine uygun bisiklet parkları kurduk. Yine örnek projelerimizden olan kapalı araç otoparklarımıza yaptığımız iki katlı bisiklet parklarımız, ülkemizde kapalı araç otoparklarında faaliyete geçen ilk bisiklet park yerleri oldu. Uzak mesafelere bisikletli ulaşımı kolaylaştırmak için şehrimizdeki raylı sistem güzergâhları üzerinde hizmet veren Bisiklet Tramvayını Türkiye'de ilk kez kullanıma sunduk. 50 otobüsümüzde bisiklet taşıma aparatları mevcut. Ana caddeler üzerinde inşa ettiğimiz bisiklet köprüleri ise kullanıcılara hızlı ve güvenli bir ulaşım imkânı sağlama noktasındaki en önemli çalışmalarımızdan biri oldu. Başta Güle Oynaya Camiye Gel projemiz olmak üzere çocuklara yönelik yaptığımız birçok proje ile her yıl binlerce bisiklet hediye ediyoruz' dedi. Başkan Altay, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından şehre kazandırılan Türkiye'nin İlk Olimpik Veledromu'nun da Konya'da bisiklet kullanımı ve şehrin spor altyapısına büyük katkı sağladığını söyledi.

2023-06-03T19:21:58Z dg43tfdfdgfd