METABOLIZMAYı SüPERMEN HıZıNDA çALışTıRıYOR! KILO KONTROLüNü SAğLAYAN BESINLER

Metabolizmanın çalışma hızı çok önemli. Çünkü kilo vermek için veya yağlanmamak için metabolizmanın düzgün çalışması gerekiyor. Peki nasıl beslenmek gerekiyor? Protein ve sebze tüketimi neden önemli? İşte yanıtı...

Su içmek, protein ve probiyotik ağırlıklı beslenmek metabolizmayı hızlandırır. Zayıflamayı sağlar. Peki metabolik hızı en fazla etkileyen beslenme tarzı nedir?

Şekersiz ve probiyotik ağırlıklı beslenme şekli sağlığı kuvvetlendirir. Göbek ve basen bölgesi yağlanmayı engeller.

METABOLİZMAYI NE HIZLANDIRIR?

SU TÜKETİMİNİ ARTIRIN

Kilo alımını engellemek için metabolizmanın doğru ve etkili çalışması önemlidir.

Çok fazla yemek yemesine rağmen kilo almayan pek çok insana bakıldığında metabolizma hızlarının yüksek olduğu görülür.

Bazal metabolizma hızının artırılmasını sağlayan önlemlerin arasında en etkililerinden bir tanesi de su tüketiminin artırılmasıdır. Her gün 8-10 bardak su içerek metabolizmanızın düzgün çalışmasına destek olabilirsiniz.

PROBİYOTİK BESİNLER TÜKETİN

Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi de kolaylaştıran probiyotik bakterilerin en çok bulunduğu besinler yoğurt, ayran, kefir, peynir, turşu gibi fermantasyon sonucunda elde edilen besinlerdir.

DOĞRU VE SAĞLIKLI BESİNLER TÜKETİN

İdeal kilonuzu koruyabilmek için doğru ve sağlıklı beslenin. Beslenme listenizde yenilmemesi değil yenilmesi gereken yiyeceklere odaklanmalısınız.

Yağlı, şekerli ve sağlıksız gıdalar yerine besin gruplarının çeşitliliğine özen göstermelisiniz. Sağlıklı bir beslenme programı oluşturarak ideal kilonuzu koruyabilirsiniz.

Protein kaynağı: Günlük beslenmemizin yüzde 25'ini oluşturmalı. Et, balık, yumurta ve süt ürünleri

Lifli besin: Tam buğdaylı makarna, tam tahıllı ekmek, yulaf, arpa ve çavdar, sınırlı miktarda meyve, sebze, bakliyatlar ve yağlı tohumlar.

Sebze: Günlük beslenmemizin yüzde 75'ini oluşturmalı.

DÜZENLİ OLARAK EGZERSİZ YAPIN

Kilo kontrolü sağlamak için hareket etmeyi düzenli hale getirin. Egzersiz yaparak ya da düzenli yürüyüşler sayesinde gün içinde aldığınız kaloriyi enerjiye dönüştürerek yağların depolanmasını engelleyebilirsiniz.

Egzersiz yaprak hem yağların yakılmasını gerçekleştirmiş hem kasları geliştirmiş hem de şekilli bir vücuda sahip olmuş oluruz. Her gün 45 dakika yürüyüş yaparak hem kaslarınızı çalıştırabilir hem de kilo kontrolü sağlayabilirsiniz. Bu nedenle beslenme planı içerisinde bu besinlere yeteri kadar yer verilmelidir.

Posta

2023-03-18T13:13:02Z dg43tfdfdgfd