BILIM INSANLARı UZUN YAşAMıN SıRRıNı AçıKLADı! BUNU YIYEN 100 YAşıNA KADAR YAşAR

Sağlıklı ve uzun yaşamak istiyorsanız günlük alışkanlıklarınızı oluştururken dikkat etmeniz gerekir. Düzenli beslenme, spor, kaliteli uyku ve zararlı alışkanlıklardan uzak durarak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Herkes daha uzun bir yaşama sahip olmak ister. Bilim insanları da bu konuyla ilgili pek çok araştırma yapıyor. Uzmanlara göre uzun yaşamak için birkaç basit yöntem var. 100 yaşına kadar yaşamayı hedefliyorsanız bu önerilere mutlaka bir göz atın.

Her insan uzun ve sağlıklı bir yaşamın hayâlini kurar. Daha uzun yaşamak ve her zaman genç kalmak için çeşitli ipuçları bulunur.

Bilim insanları genellikle uzun yaşamın sırrı ile ilgili çeşitli araştırmalar yapar. Doğru ve dengeli beslenmeli alışkanlık haline getirerek, spor yaparak her zaman dinç kalabilirsiniz.

Zararlı alışkanlıklar çeşitli hastalıklara ve tehlikeli durumlara yol açarak ömrümüzün kısalmasına neden olurken uzmanların açıkladığı bazı alışkanlıklar uzun yaşamın sırrı olarak görülüyor.

MEYVE VE SEBZE AĞIRLIKLI BESLENİN

Bağışıklığınızı güçlendirmek ve vücudunuzun direncini artırmak için her zaman vitamin ve mineral değeri yüksek besinlere ihtiyaç duyarsınız.

Özellikle sebze ve meyve ağırlıklı porsiyonlarla beslendiğinizde vücudunuzun ihtiyacı olan tüm vitaminleri karşılayabilirsiniz.

Çok sayıda meyve, sebze, tahıl, baklagiller ve bitki bazlı proteinler gibi yiyecekler vücut sağlığınızı korur. Daha uzun ve sağlıklı yaşamanız için vücudunuzu onarır.

DAHA FAZLA SU İÇİN

Su yaşam kaynağıdır. Vücudunuz her zaman suya ihtiyaç duyar. Araştırmalar , yeterli miktarda su içmenin kolon kanseri ve mesane kanseri riskinizi azaltabileceğini gösteriyor.

Ayrıca eklemleri yağlamaya, hücreleri nemlendirmeye ve toksinleri karaciğeriniz ve böbreklerinizden atmaya yardımcı olur.

Her gün 8-10 bardak su içmek sindirim sisteminin düzenli çalışmasına da yardımcı oluyor.

Vücutta biriken ödem ve toksinleri kısa sürede atıyor. Ayrıca cilt sağlığını koruyor. Cildi neme doyurarak daha geç yaşlanmasına destek oluyor.

DÜZENLİ EGZERSİZ ŞART

Düzenli egzersiz kemiklerinizi ve kalbinizi güçlendirir. Ayrıca egzersiz yapmak kaslarınızı da çalıştırır.

Fiziksel faaliyetlerin hücresel mitokondri sayısını da arttır. Tüm araştırmalar uzun yaşamın en büyük sırrının fiziksel aktivitede saklı olduğunu gösteriyor. Belirli bir egzersiz programına uyarak ya da her gün düzenli olarak yürüyüş yaparak vücudunuzu çalıştırabilirsiniz.

ZİHNİNİZİ ÇALIŞTIRIN

Her zaman yaptığınız şeyi yapın. Yaptığınız ve yapmaktan keyif aldığınız, size “amaç” duygusu veren bir şeyi bıraktığınızda hızla yokuş aşağı gidersiniz. Zihninizi her zaman çalıştırın. Kitap okuyun, yeni yerler görün ya da bulmaca çözüm. Sevdiğiniz aktiviteler beyninizi geliştirir.

FINDIK YİYİN

Vücudunuz sağlıklı yağlara ihtiyaç duyar. Kuru yemişler, iyi yağ, lif ve protein kaynaklarıdır ve bu nedenle, bazı şekerli atıştırmalıkların vereceği şeker hücumunu ve ardından daldırmayı vermeden sizi daha uzun süre tok hissettireceklerdir.

Yapılan bir araştırmada bir araştırma , en çok fındık yiyenlerin herhangi bir hastalıktan, özellikle kanser, kalp hastalığı veya solunum yolu hastalığından ölme riskinin daha düşük olduğunu bulundu.

Bu sebeple beslenme listenize mutlaka sağlıklı kuruyemişleri dahil etmeniz öneriliyor. Ara öğünlerde tüketilen 5-6 adet fındık vücut direncinizi de artırıyor.

D VİTAMİNİ ALIN

Yaşlanmayı durdurmada D vitaminin önemli rolleri var. Ülkemizde her 10 kişiden 9’unda D vitamini eksikliği var. D vitamini eksikliğini karşılamak için güneşten yararlanabilirsiniz ve D vitamini içeren besinleri tüketmeye başlayabilirsiniz.

KÜÇÜK PORSİYONLARDA YEMEK YİYİN

Yaş alma süreci yüzde 30 genetik miras, yüzde 70 de yaşam şeklinden etkilenir.

Yaşlanma süreci durdurulamasa da sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek etkisini en aza indirebilirsiniz.

Porsiyonlarınızı küçülterek genç kalabilirsiniz. Sadece vücudunuzun ihtiyacı olan günlük kalori ihtiyacını karşılayacak beslenme düzenizi oluşturabilirsiniz.

2023-03-27T07:37:39Z dg43tfdfdgfd