KüFüR ETMEK ABDESTI BOZAR Mı? KüFüR EDINCE ABDEST BOZULUR MU?

İslamiyet açısından gün içerisinde belli nedenlerden dolayı abdestin bozulup bozulmaması en önemli hususlardan biridir. Öyle ki günün tamamını abdestli geçirmek için, mutlaka gerekli olan koşulları önemsemek çok önemlidir. Abdest insan açısından hem maddi hem manevi bir temizlik anlamına gelir. Özellikle esasen hükmi bir temizlik olarak bilindiğini de eklemek gerekir. Peki, küfür etmek abdesti bozar mı, küfür edince abdest bozulur mu?

Tabii bazı durumlarda maddi açıdan kirlilik ile beraber hükmi kirlilik şeklinde iki farklı durum yaşanabilir. Bu konuda küfrün abdesti bozup bozmayacağı ise en merak edilen konular arasında yer alıyor.

 Küfür Etmek Abdesti Bozar mı?  Küfür Edince Abdest Bozulur mu?

Din İşleri Yüksek Kurulu'nun konuya ilişkin açıklaması şöyle; Küfretmek veya kötü söz söylemek İslam ahlakıyla bağdaşmayan çirkin bir davranıştır. İslam dini gıybeti, arkadan çekiştirmeyi, başkalarına sövmeyi ve çirkin söz söylemeyi, lakap takmayı yasaklamış günah saymıştır.  Ancak küfretmek, kötü söz söylemek, dedikodu yapmak ve benzeri şeyler abdesti bozmaz. Çünkü abdest ancak vücuttan çıkan kan, irin, idrar, dışkı ve benzeri şeylerden dolayı bozulur (Mevsıli, İhtiyar, 1/9-10).

Bu kapsamda küfretmenin abdesti bozduğu söylenemez. Ancak İslam ahlakı ile bağdaşmadığı için küfürden uzak durmak gerekir. 

Abdesti Bozan Şeyler Nelerdir? Abdesti Bozan Durumlar Hangileridir, Ne Zaman Abdest Tazelenir?

2023-02-03T13:00:48Z dg43tfdfdgfd