CAM FüZYON KURSUNA KATıLAN KADıNLAR, ATıK şIşELERI SANAT ESERINE DöNüşTüRüYOR

Mersin’in merkez ilçe Toroslar Belediyesi Teknik ve Mesleki Eğitim Kursları Merkezi’nde (TORTEK) cam füzyon kursuna katılan kadın kursiyerler, atık cam şişeleri birer sanat eserine dönüştürüyor. Kurs sayesinde meslek edinen kadınlar aynı zamanda aile bütçelerine de katkıda bulunuyor.

Mersin’de sürdürdüğü ’Sıfır Atık’ çalışmalarıyla “Sıfır Atık Şehri Toroslar” markasını oluşturan Toroslar Belediyesi, TORTEK bünyesinde bulunan cam füzyon atölyesini de geri dönüşümün bir parçası haline getirdi. Osmaniye Mahallesi’nde bulunan TORTEK atölyesinde usta öğreticiler eşliğinde cam ve atık şişeleri eriterek çeşitli aşamalardan geçiren kursiyerler, atık camlardan süs eşyaları, ayna süslemeleri ve çeşitli tablolar üretiyor. Kursiyerlerin ürettikleri ürünler, kentte düzenlenen sergilerde ve fuarlarda alıcısını buluyor.

“TORTEK ile 6 bin 278 vatandaşımıza mesleki eğitim verdik"

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, 56 farklı branştaki teknik ve mesleki eğitim kursları ile 6 bin 278 vatandaşa mesleki eğitim verdiklerini ve bununla birlikte kadınların üretim sürecini desteklediklerini söyledi.

El becerilerini geliştirmek, yeteneklerini profesyonel seviyeye taşımak ve hobisini mesleği haline getirmek isteyenler için hazırladıkları cam füzyon kursunda ise atık camlardan üretilen ürünlerle sanata renk katmaya devam ettiklerini belirten Başkan Yılmaz, “Bu atölyemizde atık cam şişeler, kursiyerlerimizin maharetli ellerinde birer sanat eserine dönüşürken, geri dönüşüme de katkıda bulunuyoruz. Çöpe atılan cam soda, kola ve su şişelerinin burada değerlendirilmesi bizleri de mutlu ediyor. Kursiyerlerimiz yeteneklerini sergilemelerinin yanı sıra sanat eserleri ile ev ekonomisine de katkı sağlıyorlar. En önemli yatırım insana yapılan yatırımdır. ’Daima üreten Toroslar’ hedefiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Öğrenmenin yaşı yok. Meslek edinmek isteyen herkesi kurslarımıza bekliyoruz” şeklinde konuştu.

2023-11-21T13:20:19Z dg43tfdfdgfd