Sağlık & Fitness

Trending:


Bulanık görme şikayetinizin sebebi ’şeker’ olabilir

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Adnan İpçioğlu, kan şekerinde yaşanan ani yükseliş ve düşüşlerin gözün görmeyi sağlayan sinir tabakası retinadaki damarların etkilenmesiyle diyabetik retinopati hastalığına sebep olduğunu söyledi.


Büyük indirim! Onlarca firma harekete geçti, 81 ilde başladı

Bugüne kadar gıda, aksesuar, ambalaj, arsa, konut, rezidans, beyaz eşya, mobilya, bisiklet, eğitim, ev tekstili ve eşyaları, hırdavat, hizmet, inşaat, dekorasyon, kırtasiye, temizlik ve kozmetik ürünleri, otel, oyuncak, spor malzemeleri, teknoloji, tekstil, yapı malzemeleri sektörlerinden 932 firma on binlerce mağazası ile indirim kampanyasına katıldı.


Meteoroloji gün verdi: Sağanak ve kar Türkiye'yi etkisi altına alacak

Meteoroloji'nin son dakika güncel hava durumu raporuna göre, kış yeni başlıyor. Türkiye donacak. Özelikle çarşamba gününden itibaren sağanak ve kar yağışı tüm Türkiye'yi etkisi altına alıyor. Bugün ise, İstanbul, Edirne, Kırklareli ve Çanakkale için sarı kodlu uyarı yapılarak kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması istendi. İşte yurt genelinde hava durumu...


‘Hiçbir şey başaramazsın’ denilen sağır ve dilsiz genç fırının en iyi ustası oldu

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan ve “sen hiçbir şey başaramazsın” denilen 24 yaşındaki sağır ve dilsiz Suat Aşkan, 5 ay içinde çalıştığı fırının en iyi ustalarından biri oldu.


Serenad Altan Ramaray’la yoga ve şifaya giden yol

Değerli okurlar... Bu hafta konuğum, Ankara’daki ilk yoga merkezi kurucularından olan Ramaray Hakdan Agun... Ramaray ile yoga üzerine derin ve bir o kadar da yoga bilimi hakkında bilmek istediklerinize ışık tutan bir sohbet gerçekleştirdik.


Ebru Erke 80’lik denizkızlarından ginseng çorbasına Kore dalgası

Dünyada esen Kore rüzgârına kapılıp Jeju Adası ve Seul’de hızlı bir tur yaptık. Dünyanın dikkatini ‘kimçi diplomasisi’ ile çekip dev bir dalga yaratan ülkenin yeme-içme meraklılarına sunduğu zenginlik birkaç güne sığmaz. Çayları, sosları, yosun ve taze deniz ürünleriyle damakları büyüleyen ülkenin sokakları, konserleri ve müzeleri de gerçekten çok etkileyici.


Çamaşır makinesini hurma soyma makinesine dönüştürdü

Amasya’da yaşayan bir tamirci ustası eski çamaşır makinesini hurma soyma makinesine dönüştürerek günde 20 kişinin gerçekleştirebileceği işi tek başına yapmayı sağladı. Tamirci Mustafa Çal, hurdaya ayrılan eski araçların parçalarını da bahçe motoru römorku yapımında değerlendiriyor.


Karınları tok, sırtları pek olsun

Üşümek insanı da hayvanı da en çaresiz bırakan durumlardan. Bir de açlıkla birleşince ölümcül olabiliyor. Havalar gitgide soğuyup her yağmur afete dönüşürken sokak hayvanları için yapabileceklerimizi yeniden hatırlayalım istedik.


Motosikletli kapkaççılar kameraya böyle yansıdı

Şişli'de bir kadının çantasını kapkaç yöntemiyle çalan zanlılar güvenlik kamerasına yansıdı. Motosikletli kapkaççılar, polis ekiplerince yakalandı.


Boyu kadar ayakkabı kolisini çalıp kayıplara karıştı

Afyonkarahisar’da 10 yaşlarındaki bir çocuğun içerisinde piyasa değeri yaklaşık 6 bin TL’yi bulan ayakkabı kolisini çaldığı anlar güvenlik kameralarına yansıdı.


Ünlü şeflerin rezervasyon dolandırıcıları ile başı dertte

Son dönemde ortaya çıkan yeni dolandırıcılık yöntemlerinden biri de ünlü restoranların internet sitelerini kopyalayıp, müşterilerden sahte rezervasyonlar için kapora ücreti almak oldu. Ünlü şef Arda Türkmen de dolandırıcıların hedefi oldu. Arda Türkmen yaşadıklarını anlatırken dolandırıcıların kendisinden de Bin Euro istediğini söyledi. Prof. Dr. Berk Üstündağ ise yapay zeka araçlarının kullanılarak dolandırıcılığın arttığını vurguladı.


Rusya’nın ayvası Kahramanmaraş’tan

Kahramanmaraş'ta ayva hasadı başlarken, ürünün özellikle Rusya, Romanya ve Arap ülkelerine ihraç edildiği öğrenildi.


Hürriyet o stüdyolara girdi... Kitaplar artık işaret diliyle de konuşacak

Dünya Engelliler Günü’nde, göremeyenlere ışık olan ‘Konuşan Kitaplık’ projesinin hayata geçtiği stüdyolara girdik. Görme engelliler için gönüllüler tarafından okunan sesli kitaplar, artık işitme engelliler için de işaret diliyle videoya alınacak...


Geleceğe hazırlananlar, geleceği tasarlayanlar

Eğer bugünün gelecek akımlarını yakalayamazsak, geride bırakıldığımız yerden tekrar ilerleyebilmemiz artık mümkün olmayabilir


Kova: Günlük Burç Yorumları - 3 Aralık

Kova: 3 Aralık günün genel burç yorumları şöyledir


Türkiye’nin ilk kız süper çizgi kahramanı “Süper Selma” geliyor

Türkiye'nin ilk yerli kız süper film karakteri “Süper Selma” dijital platformlarda yayınlanmak için gün sayıyor. Süper Selma karakterinin fikir annesi Selma Atam, yayınlanan çizgi film içeriklerinin yetersizliğinden yola çıkarak yerli ve milli bir karakter oluşturduklarını ifade ederken, ülkeye katma değer sağlamayı amaçladığını belirtti.


Acun Ilıcalı: Onlara bakınca masumiyeti görüyorsunuz

Acun Ilıcalı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle Üsküdar Belediyesi bünyesinde hizmet veren, Down sendromlu gençlerin işlettiği Tebessüm Kahvesi’ni ziyaret etti.


Venedik'te martılara uyum sağlama kılavuzu

Kanallar kenti Venedik’teki ünlü San Marco meydanında kafe, bar ve restoranların ortak bir sorunu var ‘martılar’. Yıllardır çareler aranıyor ama bir çözüm bulunamıyor. Martılar başta olmak üzere, güvercinler hatta minik serçeler de meydanda yemek yiyenleri rahatsız ediyor. Havadan süratle pike yaparak lokmaları ağızlarından kapıyorlar. Güvercinler daha ürkek ama onlar da ekmek sepetlerine dadanıyorlar.


Kamplardan kamp beğen! İnziva mı aşka yolculuk mu?

Özellikle büyük şehir insanı yaşadıklarıyla baş etmekte zorlanıyor. Bu yüzden birçoğu çareyi inzivada, meditasyonda ve çeşitli mistik uygulamada arıyor. Eril, dişil, içsel, dışsal, kozmik... Ne olduğunu pek de bilmediğimiz bir dünyada yolumuzu arıyor gibiyiz… Mindfulness’tan sessizlik inzivasına, zihinsel arınmadan çiftler inzivasına ve hatta aşk kampına kadar upuzun bir liste var önümüzde. Kamplara ve vaat ettiklerine baktık.


Hava almak için çıktığı 7nci katın balkonundan düşerek can verdi!

Hava almak için çıktığı 7nci katın balkonundan düşerek can verdi! Bursada, çöken balkon zeminiyle birlikte 7 katlı apartmanın 7nci katından düşen Muzaffer Gümüş (31), yaşamını yitirdi. Olay, saat 22.15 sıralarında Osmangazi ilçesi Çırpan Mahallesi, 2nci Bilim Sokaktaki 7 katlı apartmanda meydana geldi. Muzaffer Gümüş, iddiaya göre, hava almak için ...


SÜREYYAPAŞA GÖĞÜS HASTALIKLARI VE GÖĞÜS CERRAHİSİ SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI

SÜREYYAPAŞA GÖĞÜS HASTALIKLARI VE GÖĞÜS CERRAHİSİ SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI 2024 YILI SUNUCU VE KAMERA BAKIM ONARIM HİZMET ALIMI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ-SAĞLIK BİL Uuml;NİV SUuml;REYYAPAŞA GOuml;ĞUuml;S HASTI VE GOuml;ĞUuml;S CERRAHİSİ SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI 2024 YILI SUNUCU VE KAMERA BAKIM ONARIM HİZMET ALIMIhizm...


"Bütün bunlar aşkın güzelliğiyledir"

Zamanı ruhumuzda saklı bir armağan gibi düşünerek uzun kış gecelerinde Aragon'u, Elsa'yı, Sait Faik'i, Eyüboğlu'nu ve diğerlerini okumak iyi gelecektir. Çünkü yazılan her şey hayata ve aşkadır


Kantaron bitkisi binbir derde deva

Sarı kantaronun başta antidepresan olarak yaygın bir şekilde kullanıldığını belirten 'Bitkilerin Profesörü' Aysun Bay Karabulut, birçok derde derman olan kantaronun faydalarını yazdı.


540 yıllık gizem çözülüyor... 'Kuledeki Prensler'lerle ilgili gerçekler böyle gün yüzüne çıktı

Takvimler 1483 yılını gösterirken İngiltere'nin henüz çocuk yaştaki yeni kralı 5'inci Edward ve York Dükü kardeşi Richard, Londra Kulesi'nin kapısından içeri adım attı. O günden sonra kardeşleri bir daha gören olmadı. Sonraki yüzyıllar boyunca kardeşlerin başına gelenlerle ilgili olarak amcaları 3'üncü Richard suçlandı. Peki çocukların başına gerçekte ne gelmişti? Bir tarih dedektifi tam 540 yıl önce yaşanan bu olayı aydınlatmak için yola çıktı...


Bembeyaz, pürüzsüz çocukların heykeltraşı: Ayla Turan

Atatürk Oto Sanayi Sitesi'nin tam ortasında bir sanatçı atölyesi. Dışarıda bambaşka bir dünya; burada sanat var ve soba yanıyor. Heykelleri bambaşka anıları, duyguları canlandırıyor kafamda. Bir zamansızlık ve yersizlik duygusu içindeyim yine. Ayla Turan'ın heykelleriyle, kendi çocukluğumun başka günlerinde dolaşıyorum bıkmadan, usanmadan…


Güne dair, geçmişe ait bir yazı; zil çalmadan!

Her kantin kuyruğu, hayatın ta kendisidir


Yürüyen merdivenlerde bebeğin parmakları koptu

Konya Ereğli’de dün saat 17.00 sıralarında ailesiyle alışveriş merkezine giden 1.5 yaşındaki Mert Ali Taban, bir üst kata çıkarken yürüyen merdivenlerde düştü.


‘Metropolis’te Zaman Yolculuğu’ projesi ile hem eğleniyor hem öğreniyorlar

İzmir’de özel gereksinimli öğrenciler ‘Metropolis’te Zaman Yolculuğu’ projesi ile 5 bin yıl öncesinden günümüze uzanan atölye çalışmalarıyla buluşarak hem eğlendi hem öğrendi.


1 hayat kurtarmak için 10 dakika yeter

Dünyada ve ülkemizde birçok hasta kök hücre nakliyle yeniden hayata tutunuyor. Bağışçı olmak için Kızılay’ın kan alma merkezine uğrayıp numune vermek yeterli. Bu, kısa süren ve oldukça basit bir işlem. Fakat bu basit işlemin hayatları değiştiren önemli bir etkisi oluyor.


İstanbul'da 1 milyon 800 bin TL değerinde sahte alkol ele geçirildi

Yaklaşan yılbaşı öncesi tekel bayilerine ve eğlence mekanlarına satılmak üzere üretilen piyasa değeri yaklaşık olarak 1 milyon 800 bin TL olan 3,5 ton sahte alkol ele geçirildi.


ÇEKMEKÖY BELEDİYESİ FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

ÇEKMEKÖY BELEDİYESİ FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ CAMİİ VE KURAN KURSU BAKIM VE ONARIMI Ccedil;EKMEKOuml;Y BELEDİYESİ FEN İŞLERİ MUuml;DUuml;RLUuml;ĞUuml; CAMİİ VE KURAN KURSU BAKIM VE ONARIMI yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine gouml;re accedil;ık ihale usuluuml; ile ihale edilecek olup, teklifler sadece elektronik ortamda EKAP uum...


Güneş ışığı azalınca ayarlarımız bozuluyor

Yaz aylarında yüksek olan enerjimizin kışın düşmesinin uzmanlara göre önemli bir sebebi var; gün ışığının azalması. Uzmanlar güneşin zararlı etkileri olduğundan da bahsediyorlar ama o ortada görünmediğinde bağışıklığımız düşüyor, uyku düzenimiz değişiyor ve ruh halimiz bozuluyor. Kısacası güneş girmeyen eve gerçekten doktor giriyor.


Yapay zekâ, Frankenstein, Cin Ali

Yapay zekâ, biz çizerleri, lüzumsuz "ben Cin Ali bile çizemem" iltifatından kurtardı. Artık okuma yazma bilen herkes, değil Cin Ali, Mona Lisa bile çizebilir


Şile’de Dünya Engelliler Günü’ne özel program düzenlendi

Şile’de Dünya Engelliler Günü’ne özel program düzenlendi Nurcan KIRCALI/İSTANBUL, (DHA)- Şile'de Dünya Engelliler Günü'ne özel program düzenlendi. Müzik dinletisi ve yüz boyama etkinliklerinin gün boyu sürdüğü programda konuşan Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, Şile Belediyesi olarak her yıl kardeşlerimizin yanında olmaya çalışıyoruz. Elbette yıl...


Öğrenci tasarımı yılbaşı pastası

Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü öğrencilerinin yaptığı yılbaşı pastası, ünlü tatlı markasının menüsüne girdi. Pasta yarışması için ödül töreni gerçekleştirildi.


Zeynep BİLGEHAN BigChefs’in ‘Big Mama’sı Gamze Cizreli: Misafirler başım-gözüm üstüne

Sene 1910’lar… Diyarbakır’ın kadim Ulu Camii’ndeyiz. Avluda, elinde gümüş bir kaşıkla tek başına bir kız çocuğu duruyor; bir yandan etrafta ailesini arıyor bir yandan gözyaşı döküyor. Kentin ileri gelenlerinden Cizrelizadeler ona kol kanat geriyor. Ama hikâyesini hiçbir zaman öğrenemiyorlar. Bu kız çocuğunun torunu bugün 8 ülkede 100’den fazla şubesi olan kafe zinciri BigChefs ile Türkiye’nin en başarılı girişimcilerinden Gamze Cizreli....


‘Hastalarıma Dr. Google’a bakmayı yasaklıyorum’

Gastroenterologlar dünyada 73 binden fazla kişinin katıldığı bir tarama çalışması yaptı. Türkiye ‘somatizasyon’ konusunda yüzde 37,7 oranıyla dünyada birinci. Yani 3 kişiden 1’i hasta değil ama ‘mış gibi’ hissediyor. Hekimlerle nedenlerini konuştuk.


Gülay Barbaros Altan Metropolis’te bir gün...

İzmir Torbalı’da bir İonia şehir devleti Metropolis. Tarihi ve doğal güzellikleri nedeniyle Lonely Planet’ın 2024’ün görülmesi gereken 10 şehrinden biri seçtiği İzmir’in popüler noktaları arasında kaynayıp giden zenginliklerinden sadece biri... 30 yıldır kazılıyor, müthiş eserler çıkarılıyor, binlerce yıllık yapılar ayağa kaldırılıyor. Bir gününüzü ayırıp ziyaret edin, pişman olmayacaksınız.


Yediğiniz her şeyin psikolojinizi de etkilediğini biliyor muydunuz?

Beslenme alışkanlıklarımız fiziksel sağlığımızı olduğu kadar zihin ve ruh sağlığımızı da doğrudan etkiliyor. Bu gerçek, her geçen yıl çok daha fazla kişinin odak noktası olmaya başladı. Öyle ki, 2024 Sağlıklı Yaşam Trendleri’nde ilk sıraya, “Beslenme ile zihin sağlığını koruma” yerleşti. Peki, bu ne anlama geliyor? Hadi gelin, bugün yiyeceklerin ruh sağlığımız üzerinde ilaç gibi nasıl etki ettiğine bir göz gezdirelim. Buğra Adil Buyrukçu yazdı...


Biz aynıyız, siz de öyle

Değişen bir şey yok. Sizin görüyor olmanız benim kör olmam kadar normal. O yüzden kutlanması ya da anılması gereken bir gün değil bugün.


Lüks giyim markası modanın küresel ikonu oldu

Lüks giyim markaları arasında adından sıklıkla söz ettiren Amerika menşeli marka Bonesmen, global bir moda ikonu olarak dünya genelinde büyük bir hayran kitlesi kazandı. Sınırlı sayıda üretilen lüks ürünleriyle dikkat çeken Bonesmen, bay, bayan ve çocuk koleksiyonlarıyla geniş bir müşteri tabanına hitap ediyor. Özellikle genç kesim arasında büyük bir beğeniyle karşılanan marka, modanın gündemini yakalamaya devam ediyor.


Korkunç olay! Tartıştıyğı kişiye kurşun yağdırdı

Esenyurt'ta günlük kiralık olarak kullanıldığı iddia edilen dairede 2 kişi arasında çıkan tartışmada Ö.K. isimli kişi, tartıştığı kişiye silahla ateş etti. Kurşunların hedefi olan kimliği belirsiz kişi, olay yerinde hayatını kaybederken şüpheli Ö.K., olaydan iki saat sonra Bağcılar'da bir polis merkezine teslim oldu.


‘Sahnede biraz daha filtreliyim ama başka birisi olmuyorum’

Müzik videolarında farklı tarzlara bürünüyor. İkinci el bir ceket giydiğinde, önceki sahibini hayal edip onu yaşamaya başlıyor. Peruk takmayı çok seviyor. Bu renkli kişiliğini ve zengin hayal gücünü müziğine de yansıtıyor. Yeni albümü ‘Pop’u yayımlayan Güneş’le buluştuk.


Çayırova’da özel etkinlik

Dünya Engelliler Günü çerçevesinde Çayırova'da özel bir program düzenlendi. Özel çocuklar, sanat gösterileriyle sevgiyle engelleri nasıl aştıklarını kanıtladı.


Şişli’de kadın çantasını çalan kapkaççılar kamerada

Şişli'de bir kadının çantasını kapkaç yöntemiyle çalan zanlılar güvenlik kamerasına yansıdı. Motosikletli kapkaççılar, polis ekiplerince yakalandı.


5 aylık aşkta mutlu son! Oyuncu Alina Boz ile işletmeci Umut Evirgen evlendi

5 aydır aşk yaşayan Alina Boz ve Umut Evirgen dün akşam sade bir törenle nikah masasına oturdu. Evirgen'in şahitliğini yapan Fatih Terim, nikah cüzdanını geline verdi. Alina Boz mutlu gününde sade bir gelinlik seçti.


Koleksiyoner Altınsoy, 2 binin üzerinde biriktirdiği taş plakla misafirlerini geçmişe götürüyor

Koleksiyoner Altınsoy, 2 binin üzerinde biriktirdiği taş plakla misafirlerini geçmişe götürüyor Koleksiyonunda Osmanlı döneminden 1950'li yıllara kadar basılan 2 binin üzerinde taş plak yer alıyor Ahşaptan yaptığı gramofonlarla evini müzeye çevirdi Bursa'da yaşayan 61 yaşındaki emekli devlet...


Engelli genç 10 yıldır sokak hayvanlarını besliyor

Engelli genç 10 yıldır sokak hayvanlarını besliyor Bedensel engelli Uğur Avcı, akülü aracıyla her gün sokak sokak gezerek kedi ve köpekleri besliyor Bitlis'in Ahlat ilçesinde yaşayan 24 yaşındaki bedensel engelli Uğur Avcı, 10 yıldır akülü aracıyla cadde ve sokakları dolaşarak sokak...


İnsanlığın böceklerle imtihanı başladı

Biliminsanları günümüzde kitlesel yok oluş yaşayan böcekler olmadan yaşayamayacağımızı söylüyor. Ama kimi durumlarda onlarla da yaşanamayacağına dair örnekler giderek artıyor.


'Türkiye hep yanımızda'

Büyükada Rum Yetimhanesi'nin restorasyonunda sona gelindi. Eski Cemaat Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas, devletin desteğiyle bürokratik işlemlerin kısa sürede tamamlandığını söyledi.